| Cross Sectional Area | 2.5 mm² |
| Sheath Colour | White |
| Cable Shape | Single Core |
| American Wire Gauge | 13 AWG |
| Core Strands | 50/0.25 mm |
| Length | 100m |
| European Harmonised Code | H07V-K |
| Insulation material | PVC |
| Outer Diameter | 4.1mm |
| Voltage Rating | 750 V |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Wire Style | 2491X |
| Standards Met | BS 6004, RoHS Compliant |
| Shield Type | Unshielded |
| Insulation Wall Thickness | 0.8mm |
| Size of Strands | 0.25 mm |
| Number of Strands | 50 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.