| Cross Sectional Area | 0.75 mm² |
| Sheath Colour | Blue |
| Cable Shape | Single Core |
| American Wire Gauge | 10 AWG |
| Core Strands | 19/0.23 mm |
| Length | 100m |
| Insulation material | LSZH |
| Voltage Rating | 750 V |
| Outer Diameter | 1.6mm |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Standards Met | DIN-5510-2 Table 6 and Annex C Table C3 |
| Fire Behaviour | Flame Retardant, Low Smoke Density, Low Smoke Halogen Free (LSZH), Self-extinguishing |
| Series | 100G |
| Number of Strands | 19 |
| Size of Strands | 0.23 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.