| Fire Behaviour | Flame Retardant, Halogen Free |
| Cross Sectional Area | 4 mm² |
| Current Rating | 55 A |
| Sheath Colour | Black |
| Outer Diameter | 5.4mm |
| Cable Shape | Single Core |
| Standards Met | EN 50618, IEC, IEC/EN 60228, TUV |
| Operating Temperature Range | -40 → +90 °C |
| Voltage Rating | 1500 V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.