| Series | Mega-Fit |
| Connector 1 | Mega-Fit |
| Connector 2 | Mega-Fit |
| Series Number | 216400 |
| Connector 1 Gender | Female |
| Connector 2 Gender | Female |
| Connector 1 Number of Contacts | 3 |
| Connector 2 Number of Contacts | 3 |
| Connector 1 Housing Gender | Male |
| Connector 2 Housing Gender | Male |
| Pitch | 5.7mm |
| Sheath Colour | Black |
| Cable Length | 300mm |
| Voltage Rating | 600 V |
| Current Rating | 25 A |
| Contact Plating | Tin |
| Operating Temperature Range | -40 → +105 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.