| Series | ELCON Micro |
| Connector 1 | ELCON Micro |
| Connector 2 | ELCON Micro |
| Connector 1 Gender | Female |
| Connector 2 Gender | Female |
| Connector 1 Number of Contacts | 12 |
| Connector 2 Number of Contacts | 12 |
| Connector 1 Housing Gender | Female |
| Connector 2 Housing Gender | Female |
| Sheath Colour | Black |
| Cable Length | 100mm |
| Voltage Rating | 600 V ac/dc |
| Current Rating | 12.5 A |
| Cable Type | Round |
| Contact Plating | Tin |
| Operating Temperature Range | -40 → +105 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.