| DC Power Connector Type | DC Socket |
| Inner Diameter | 1.95mm |
| Current Rating | 500.0mA |
| Outer Diameter | 12.0mm |
| Body Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 12.0 V |
| Length | 14.4mm |
| Width | 11.0mm |
| Mounting Type | Snap-In |
| Pin Diameter | 2.1mm |
| Contact Plating | Nickel |
| Contact Material | CuSn, CuZn |
| Series | 1610 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.