| DC Power Connector Type | DC Plug |
| Inner Diameter | 4.1mm |
| Current Rating | 2.0A |
| Outer Diameter | 6.5mm |
| Body Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 24.0 V |
| Length | 37.0mm |
| Width | 9.0mm |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Minimum Cable Diameter | 1.7mm |
| Maximum Cable Diameter | 7.0mm |
| Pin Diameter | 1mm |
| Contact Plating | Nickel |
| Contact Material | CuZn |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.