| DC Power Connector Type | DC Plug |
| Inner Diameter | 2.1mm |
| Current Rating | 2.0A |
| Outer Diameter | 5.5mm |
| Body Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 16.0 V |
| Length | 34.5mm |
| Width | 9.0mm |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Maximum Cable Diameter | 5.2mm |
| Series | FC68147 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.