| Plug/Socket | Plug |
| Current Rating | 16A |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Number of USB Sockets | 0 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pole Format | 2+PE |
| Colour | Black |
| Gender | Male |
| Body Material | Polyamide |
| Termination Method | Screw |
| Cable Diameter | 6 → 12mm |
| Maximum Cable Diameter | 12mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.