| Plug/Socket | Plug |
| Country | USA |
| Current Rating | 20A |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Number of USB Sockets | 0 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Mains Plug Type | NEMA L6 - 20P |
| Pole Format | 2P+E |
| Colour | Black |
| Gender | Male |
| Body Material | Nylon |
| Termination Method | Quick Connect |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Cable Diameter | 9 → 24mm |
| Maximum Cable Diameter | 9mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.