| Number of Gangs | 1 |
| Colour | Red |
| Switched | No |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Current Rating | 16A |
| Voltage Rating | 250 V |
| Material | Plastic |
| Overall Height | 45mm |
| Overall Width | 45mm |
| Overall Depth | 38.5mm |
| Series | Mosaic |
| Overall Dimensions | 45 x 38.5 x 45mm |
| International Protection Rating | IP41 |
| Terminal Type | Screw Terminal |
| Colour Family | Red |
| Fixing Standard | NF |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.