| Number of Gangs | 1 |
| Colour | White |
| Switched | No |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Mounting Style | Flush Mount |
| Current Rating | 2.4A |
| Voltage Rating | 5 V |
| Material | Plastic |
| Minimum Box Depth | 42mm |
| Overall Height | 45mm |
| Overall Width | 45mm |
| Series | Arteor |
| International Protection Rating | IP41 |
| Special Features | USB Socket |
| Terminal Type | Screw Terminal |
| Colour Family | White |
| Faceplate Mounting Type | Clip in |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.