| Number of Gangs | 1 |
| Colour | White |
| Mounting Style | Flush Mount |
| Current Rating | 2A |
| Voltage Rating | 250 V |
| Minimum Box Depth | 25mm |
| Overall Height | 86mm |
| Overall Width | 86mm |
| Series | Logic Plus |
| Overall Dimensions | 86 x 86mm |
| International Protection Rating | IP2XD |
| Switch Style | Rocker |
| Terminal Type | Screw Terminal |
| Colour Family | White |
| Faceplate Mounting Type | Screwed |
| Faceplate Depth | 12mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.