| Number of Gangs | 1 |
| Colour | White |
| Socket Type | NEMA 5-15R |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Mounting Style | Flush Mount |
| Current Rating | 15A |
| Voltage Rating | 127 V |
| Minimum Box Depth | 25mm |
| Colour Family | White |
| Faceplate Mounting Type | Flush |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.