| Number of Gangs | 1 |
| Colour | Grey |
| Switched | No |
| Socket Type | French 2P |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor, Outdoor |
| Mounting Style | Flush Mount |
| Current Rating | 16A |
| Voltage Rating | 250 V |
| Material | Brass, PC, PP |
| Overall Height | 76mm |
| Overall Width | 76mm |
| Overall Depth | 64mm |
| Series | Mureva Styl |
| Overall Dimensions | 76 x 76 x 64mm |
| Range | Mureva Styl |
| Colour Family | Grey |
| Faceplate Mounting Type | Clip in |
| Fixing Standard | NF |
| Number of Poles | 2 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.