| Material | Polycarbonate |
| Socket Type | Type G - British |
| Number of Gangs | 2 |
| RCD Type | Active |
| Colour | Grey |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Switched | Yes |
| Trip Speed | 40ms |
| Voltage Rating | 230 V ac |
| International Protection Rating | IP66 |
| Current Rating | 13A |
| Width | 200mm |
| Series | Storm |
| Minimum Box Depth | 80mm |
| Switch Style | Out Board Rocker |
| Colour Family | Grey |
| Dimensions (L x W x D) | 171 x 154 x 80mm |
| Fixing Standard | BS |
| Dimensions L x W x D | 171 x 154 x 80mm |
| Faceplate Fixing | Screwed |
| Faceplate Mounting Type | Screw Covers Supplied |
| Number of Poles | 1 |
| Height | 160mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.