| Material | Polycarbonate |
| Number of Gangs | 2 |
| RCD Type | Passive |
| Series Name | PowerBreaker H |
| Colour | White |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Switched | Yes |
| Trip Speed | 40ms |
| Faceplate Depth | 11.3mm |
| Voltage Rating | 230 V ac |
| Current Rating | 13A |
| Width | 147mm |
| Series | PowerBreaker H |
| Switch Style | Rocker |
| Colour Family | White |
| Fixing Standard | BS |
| Faceplate Mounting Type | Screwed |
| Number of Poles | 2 |
| Height | 86.4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.