| Material | Plastic |
| RCD Type | Passive |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Switched | Yes |
| Trip Speed | 40ms |
| Voltage Rating | 230 V ac |
| Current Rating | 30A |
| Width | 148mm |
| Minimum Box Depth | 25mm |
| Special Features | Provides Two Protected Switched Socket Outlets for Convenience and Extra Safety |
| Colour Family | Twin Metal |
| Dimensions (L x W x D) | 148x 56 x 87mm |
| Fixing Standard | BS |
| Dimensions L x W x D | 148x 56 x 87mm |
| Number of Poles | 2 |
| Height | 87mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.