| Number Of Contacts | 1 |
| Contact Material | Steel |
| Contact Plating | Zinc |
| Screw size | M4 |
| Wire Size | 22 → 12 AWG |
| Material | Polyamide |
| Fixing Centre | 11.2mm |
| Current Rating | 20A |
| Voltage Rating | 450 V |
| Dimensions | 38 x 29 x 11mm |
| Depth | 11mm |
| Length | 38mm |
| Width | 29mm |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.