| Number Of Contacts | 2 |
| Pitch | 9.53mm |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Tin |
| Number Of Rows | 1 |
| Wire Size | 22 → 12 AWG |
| Material | Polyamide |
| Current Rating | 20A |
| Dimensions | 20.55 x 16.51 x 16mm |
| Depth | 16mm |
| Length | 20.55mm |
| Width | 16.51mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.