| Number Of Contacts | 12 |
| Pitch | 5.08mm |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Copper Tin Alloy |
| Contact Plating | Tin |
| Number Of Rows | 1 |
| Screw size | M2.5 |
| Wire Size | 26 → 14 AWG |
| Material | Polyamide |
| Current Rating | 14A |
| Voltage Rating | 400 V |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.