| Colour | Grey |
| Number of Levels | Double |
| Series | 371 |
| American Wire Gauge | 10AWG |
| Termination Method | Screw |
| Voltage Rating | 300 (CSA) V, 300 (UL) V, 500 (IEC) V |
| Current Rating | 30 (CSA) A, 30 (UL) A, 32 (IEC) A, 36 (Ie) A |
| Pitch | 6mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.