| Colour | Beige |
| Number of Levels | Single |
| Series | SAK |
| American Wire Gauge | 26 → 10AWG |
| Termination Method | Screw |
| Cable CSA | 4mm² |
| Voltage Rating | 800 V |
| Current Rating | 41A |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Hazardous Area Certification | IECEx |
| Standards Met | ATEX - KEMA, CE, CSA. EAC, IECEx - KEMA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.