| Colour | Blue |
| Series | WDU |
| American Wire Gauge | 22 → 8AWG |
| Termination Method | Feed Through |
| Cable CSA | 6mm² |
| Voltage Rating | 800 V |
| Current Rating | 50A |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Standards Met | CE, RoHS |
| Model Number | WDU 6 BL |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.