| Colour | Brown |
| Number of Levels | Single |
| Series | WDU |
| American Wire Gauge | 16 → 6AWG |
| Termination Method | Screw |
| Cable CSA | 10mm² |
| Fused | No |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Current Rating | 57A |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Standards Met | CSA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.