| Colour | Grey |
| Termination Method | Screw |
| Cable CSA | 16 mm², 25 mm², 35 mm², 120 mm² |
| Voltage Rating | 1 kV ac, 1.5 kV dc, 600 V |
| Current Rating | 250A |
| Length | 52.5mm |
| Width | 67mm |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Height | 94mm |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.