| Colour | Dark Beige |
| Number of Levels | Single |
| Series | WF8 |
| American Wire Gauge | 14 → 0AWG |
| Termination Method | Bolt |
| Cable CSA | 50mm² |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Current Rating | 150A |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Standards Met | CE, CSA, UKCA, UR |
| Model Number | WF 8 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.