| Colour | Brown |
| Number of Levels | Single |
| Series | W |
| American Wire Gauge | 20 → 8AWG |
| Termination Method | Screw |
| Voltage Rating | 630 V |
| Current Rating | 57A |
| Pitch | 7.9mm |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Standards Met | CE, CSA, EAC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.