| Colour | Green, Yellow |
| Number of Levels | Single |
| Series | WTP 2.5/4 PE |
| American Wire Gauge | 24 → 12AWG |
| Termination Method | Plug In |
| Cable CSA | 2.5mm² |
| Voltage Rating | 800 V |
| Pitch | 5mm |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Standards Met | CSA, GL, VDE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.