| Number Of Ways | 11 |
| Termination Method | Screw Down |
| Wire Size | 6 AWG, 8 AWG, 4 → 2 AWG |
| Housing Material | Copper Aluminium Alloy |
| Current Rating | 125A |
| Voltage Rating | 600 V |
| Cable CSA | 35 inputmm² |
| Length | 128mm |
| Width | 85mm |
| Height | 60mm |
| Colour | Grey |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.