| Number Of Ways | 7 |
| Termination Method | Plug In |
| Wire Size | 16 → 4 AWG |
| IP Rating | IP20 |
| Current Rating | 85A |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Cable CSA | 1.5 → 25mm² |
| Colour | Black, Grey |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.