| Earth Block Type | USLKG 10 N |
| Wire Size | 20 → 6 AWG |
| Cable CSA | 0.5 → 16mm² |
| Colour | Green/Yellow |
| Number Of Ways | 2 |
| Termination Method | Screw Down |
| Housing Material | Polyamide |
| Current Rating | 76A |
| Voltage Rating | 750 V |
| Length | 42.5mm |
| Width | 10.2mm |
| Height | 54.5mm |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.