| Earth Block Type | PTS 2.5-QUATTRO-PE |
| Wire Size | 26 → 12 AWG |
| Cable CSA | 4mm² |
| Colour | Green/Yellow |
| Number Of Ways | 4 |
| Termination Method | Push In |
| Housing Material | Polyamide |
| Length | 49mm |
| Width | 5.2mm |
| Height | 50.5mm |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.