| Earth Block Type | PTTB 4-PE |
| Wire Size | 24 → 10 AWG |
| Cable CSA | 0.2 → 6mm² |
| Colour | Green/Yellow |
| Number Of Ways | 4 |
| Termination Method | Push In |
| Housing Material | Polyamide |
| Length | 83.5mm |
| Width | 6.2mm |
| Height | 55mm |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.