| Wire Size | 20 → 8 AWG |
| Cable CSA | 6mm² |
| Colour | Green/Yellow |
| Number Of Ways | 2 |
| Termination Method | Screw Down |
| Housing Material | Nylon |
| Current Rating | 41A |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 54mm |
| Width | 8mm |
| Height | 61.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.