| Earth Block Type | WPE 2.5 |
| Wire Size | 30 → 12 AWG |
| Colour | Green/Yellow |
| Number Of Ways | 2 |
| Termination Method | Screw Down |
| Housing Material | Wemid |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 60mm |
| Width | 5.1mm |
| Height | 47mm |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.