| Type | Fixed Shelf |
| Rack Units | 1U |
| Depth | 500mm |
| Adjustable Depth | Maximum of 780mm |
| Ventilated | Yes |
| Colour | Black |
| Material | Steel |
| Maximum Load | 68kg |
| Dimensions | 44 x 440 x 500mm |
| Height | 44mm |
| Maximum Depth | 780mm |
| Width | 440mm |
| Material Thickness | 12 (Bracket) ga, 14 (Shelf) ga |
| Paint Texture Type | Textured |
| Extension Type | Fixed |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.