| Type | Rack Mount Shelf |
| Rack Units | 2U |
| Depth | 700mm |
| Adjustable Depth | 97mm |
| Ventilated | Yes |
| Colour | Black |
| Material | Steel |
| Maximum Load | 80kg |
| Dimensions | 70 x 44.5 x 40mm |
| Height | 40mm |
| Maximum Depth | 970mm |
| Minimum Depth | 500mm |
| Width | 44.5mm |
| Depth Type | Adjustable |
| Extension Type | Fixed |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.