| Body Material | Aluminium |
| External Length | 261.5 mm |
| External Height | 91 mm |
| External Width | 161.5 mm |
| External Dimensions | 261.5 x 161.5 x 91mm |
| IP Rating | IP66, IP67, IP68 |
| Colour | Unpainted |
| Lid Colour | Unpainted |
| Shielded | No |
| Series | Euronord |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.