| Body Material | Die Cast Aluminium |
| External Length | 230 mm |
| External Height | 111.5 mm |
| External Width | 200 mm |
| External Dimensions | 230 x 200 x 111.5mm |
| Range | 1590 |
| IP Rating | IP66 |
| Colour | Natural |
| Lid Colour | Natural |
| Flanged | No |
| Shielded | Yes |
| Series | 1590 |
| Number of Knockouts | 0 |
| IK Rating | IK08 |
| Transparent Door | No |
| Weight | 2434g |
| Gasket Material | Silicone |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.