| Body Material | Die Cast Aluminium Alloy |
| External Length | 260 mm |
| External Height | 160 mm |
| External Width | 160 mm |
| External Dimensions | 260 x 160 x 160mm |
| Range | Enclosure |
| IP Rating | IP68 |
| Colour | Clear |
| Series | 1590Z |
| Gasket Material | Silicone |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.