| Body Material | Die Cast Aluminium |
| External Height | 232mm |
| External Width | 202mm |
| External Dimensions | 232 x 202 x 113mm |
| IP Rating | IP66 |
| Colour | Grey |
| Lid Colour | Grey |
| Shielded | No |
| Series | GA |
| IK Rating | IK08 |
| Weight | 2300g |
| RAL Code | RAL 7001 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.