| Body Material | Steel |
| External Height | 300 mm |
| External Width | 400 mm |
| External Dimensions | 300 x 400 x 155mm |
| Range | Kx Bus Enclosure |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | RAL7035 |
| Shielded | No |
| Series | Kx |
| IK Rating | IK08 |
| Transparent Door | Yes |
| Weight | 4.7kg |
| RAL Code | RAL 7035 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.