| Body Material | Die Cast Aluminium |
| External Length | 400 mm |
| External Height | 400 mm |
| External Width | 230 mm |
| External Dimensions | 400 x 230 x 110mm |
| Range | Aluminium Enclosure |
| IP Rating | IP66 |
| Colour | Grey |
| Lid Colour | Grey |
| Flanged | No |
| Shielded | No |
| Hazardous Area Certification | Lloyds Register, Maritime Register, UL 508 |
| Series | Aluminium Standard |
| Number of Knockouts | 0 |
| IK Rating | IK09 |
| Transparent Door | No |
| Weight | 3800g |
| RAL Code | RAL 7001 |
| Gasket Material | Polyurethane |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.