| Body Material | Fibreglass Reinforced Polyester |
| External Length | 161 mm |
| External Height | 250 mm |
| External Width | 400 mm |
| External Dimensions | 161 x 400 x 250mm |
| IP Rating | IP66 |
| Colour | Black |
| Lid Colour | Black |
| Flanged | No |
| Shielded | Yes |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx |
| IK Rating | IK09 |
| Transparent Door | No |
| RAL Code | RAL 9011 |
| Gasket Material | Silicone |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.