| Body Material | Fibreglass Reinforced Polyester |
| External Length | 255 mm |
| External Height | 160 mm |
| External Width | 250 mm |
| External Dimensions | 255 x 250 x 160mm |
| IP Rating | IP66, IP67, IP68 |
| Colour | Black |
| Lid Colour | Black |
| RAL Code | RAL 9011 |
| Gasket Material | Neoprene |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.