| Body Material | Steel |
| External Length | 1400 mm |
| External Height | 1400 mm |
| External Width | 800 mm |
| External Dimensions | 1400 x 800 x 1400mm |
| Range | Spacial |
| IP Rating | IP55 |
| Colour | Grey |
| Flanged | Yes |
| Shielded | Yes |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Series | Spacial SF |
| RAL Code | RAL 7035 |
| Gasket Material | Polyurethane |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.