| Body Material | Fibreglass Reinforced Polyester, Polyester |
| External Length | 540 mm |
| External Height | 360 mm |
| External Width | 540 mm |
| External Dimensions | 360 x 540 x 230mm |
| Range | Thalassa |
| IP Rating | IP66 |
| Colour | Grey |
| Lid Colour | Grey |
| Flanged | Yes |
| Shielded | No |
| Series | Thalassa PLS |
| IK Rating | IK09 |
| RAL Code | RAL 7035 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.