| Body Material | ABS |
| External Length | 75 mm |
| External Width | 50.1 mm |
| External Height | 17 mm |
| Integral Battery Compartment | No |
| IP Rating | IP54 |
| Weight | 20g |
| Display Window | No |
| Colour | Black |
| External Dimensions | 75 x 50.1 x 17mm |
| Push Buttons | No |
| Special Features | Integrated Battery Compartment for 2 x AA |
| Internal Mounting Type | PCB Mounting Bosses |
| Series | 1553 |
| Standards Met | RoHS |
| Keypad Recess | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.