| Body Material | Flame Retardant ABS |
| External Length | 165 mm |
| External Width | 80 mm |
| External Height | 28 mm |
| Integral Battery Compartment | No |
| IP Rating | IP54 |
| Weight | 110g |
| Display Window | No |
| Colour | Black |
| External Dimensions | 165 x 80 x 28mm |
| Push Buttons | No |
| Internal Mounting Type | PCB Mounting Bosses |
| Series | 1553 |
| Standards Met | RoHS |
| Keypad Recess | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.